Érthető döntést hozott a kormány: több mint ezer termék ára zuhanhat a mélybe

2025. május 08. 16:32

Kiterjeszti a kormány a drogériákra az árrésstoppot, így május második felétől több mint ezer újabb termék ára csökkenhet jelentősen. A háztartási- és vegyiárukra, tisztálkodási termékekre és más, nem élelmiszer-jellegű árucikkekre érvényes korlátozás indokolt, mivel drágulásuk már régóta nem indokolható a világpiaci folyamatokkal.

2025. május 08. 16:32
drogéria dm
Nagy Kristóf

Több mint ezer termék ára csökkenhet jelentősen május második felétől, mivel a kormány bejelentette, kiterjeszti az árrésstoppot 30 termékkörre. Az új árréssapkás termékek nem élelmiszerek, hanem piperetermékek, vegyiáruk és más, mindennapi szükségletet kielégítő termékek. A korlátozás első körben május 19-től lép életbe és augusztus 31-éig tart, ebben az időszakban az üzletek legfeljebb 15 százalékos árréssel árusíthatják az érintett, mintegy ezer terméket.

Forrás: Magyarország kormánya/Facebook

Fontos, hogy a korlátozás csak a drogériákra vonatkozik – DM, Müller, Rossmann –, a nagy üzletláncokat ez az intézkedés közvetlenül nem érinti, mint ahogy a kisebb illatszerboltokat sem.

Több ezer forintot spórolhatnak a családok

Az árrésstopp bevezetése jelentős megtakarítást jelent majd a családoknak. Ugyan a fogyasztói korsárnak jóval kisebb részét teszik ki ezek az árucikkek, de az árak jelentősen emelkedtek az elmúlt években.

A drogériák által alkalmazott árrés jóval magasabb, mint az élelmiszert árusító üzletek által alkalmazott haszonkulcs 

– derül ki a Portfolió.hu elemzéséből, amely rámutat, a konkrét termékcsoportok beszerzési és eladási ára közötti különbség üzleti titoknak minősül. A cégadatokból ugyanakkor kiderül, hogy a drogériák általánosan mekkora árrést alkalmaznak:

  • a DM 36,9 százalékkal,
  • a Müller 27,1 százalékkal,
  • a Rossmann pedig 24,7 százalékos árréssel értékesít.

A kormány döntése alapján a legfontosabb termékköröknél kell korlátozniuk a boltoknak a beszerzési és eladási ár közötti arányt, 15 százalékra.

Brutális áremelésekkel fűtött infláció

A Központi Statisztikai Hivatal adatai nagyrészt alátámasztják az állami beavatkozás szükségességét. Az egész Európát sújtó inflációs időszakban, az orosz-ukrán háború kitörését követően az élelmiszerek mellett a háztartási- és vegyiáruk esetén is példátlan áremelkedés ment végbe: ma átlagosan 50-80 százalékkal magasabb árakkal szembesülnek a fogyasztók.

Beszédes, hogy a legtöbb, új árrésstoppal érintett termékkategóriában a drágulás a 2023 januári inflációs csúcs után sem állt meg, noha az élelmiszerek árában ettől az időszaktól kezdve folyamatos áresés volt megfigyelhető.

Noha az élelmiszereknél az árak mérséklődését az alapanyagárak tették lehetővé, a nem élelmiszer-jellegű fogyasztási cikkeknél sem volt indokolt a további, jelentős áremelés. Márpedig ez tapasztalható: a 2023 januári átlagárakhoz képest 2025 márciusában

  • az öblítők 15 százalékkal,
  • a mosóporok közel 25 százalékkal,
  • a tisztítószerek 10 százalékkal,
  • a fogkrémek, tusfürdők és samponok 15-20 százalékkal,
  • míg a folyékony szappanok és mosogatószerek 10-15 százalékkal drágultak.
  • A toalettpapír és a papírzsebkendő ára 5-10 százalékot mérséklődött, de ebben a termékkörben a 2022-től tapasztalható áremelkedés sokkal jelentősebb volt, mint a többi érintett árucikknél.

Az árváltozás mértéke és időszaka alátámasztja a kormány azon várakozásait, hogy az új árrésstop bevezetése akár 16-18 százalékos árcsökkenést is eredményezhet.

A korábbi elemzésekből az is kiderül, hogy a drogériák a multikkal szemben a sajátmárkás termékeiken realizálnak nagyobb hasznot, nem a gyártói márkákon, de mindkét termékcsoport esetén jelentősebb árcsökkenés kezdődhet.

Állami beavatkozással fűtött piaci verseny

A diszkontok és a hipermarketek ezúttal kimaradtak az árréscsökkentésből, csak a magas éves árbevételű drogériáknak kell korlátozniuk a haszonkulcsot. 

Ez ugyanakkor azt jelenti, hogy a Tesco vagy a Spar sem ússza meg az árkorlátozást, de a diszkontláncokat is érinti áttételesen az újabb árrésstop, noha kisebb mértékben. Ennek oka, hogy a kötelező korlátozás miatt a drogériákban lényegesen olcsóbbak lehet az érintett 30 termékcsoport, így a nagy élelmiszert árusító üzletek a piaci verseny miatt kénytelenek lesznek ezek árát hozzáigazítani a drogériai árakhoz, másképp az emberek ezeket máshol vásárolják majd meg.

A hipermarketek és a drogériák árai között jelenleg nincs érdemi különbség, bár egyes termékeknél tapasztalható nagyobb eltérés, de összességében most nincs akkora differencia, ami arra ösztönözné a fogyasztókat, hogy élelmiszert az élelmiszerboltban, tisztálkodási szereket pedig külön a drogériákban vásároljanak meg.

Ez tehát abba az irányba mutat, hogy a szűkebb üzletkört érintő állami beavatkozás végső soron a piaci versenyt is a fogyasztók számára előnyösen befolyásolja majd.

Mi lesz júniustól?

Az élelmiszerekre március végétől bevezetett árrésstop első körben csak május 31-éig tart. A kormány több száz élelmiszernél ért el jelentős árcsökkenést azzal, hogy a beszerzési ár és az eladási ár közötti különbséget 10 százalékban maximalizálta. 

Az alapvető élelmiszereknél a fogyasztók tartós és jelentős árcsökkenést tapasztalhatnak, termékenként akár több száz forintot megtakarítva.

Az árrésstop célja, hogy az infláció alacsony szinten maradjon. Az állami beavatkozás ellen a kereskedők régóta tiltakoznak, de a kormánnyal folytatott korábbi egyeztetések az árak önkéntes csökkentéséről nem vezettek eredményre. 

Míg a 2022-ben végbement áremelkedés piaci okai jól érzékelhetők voltak – orosz-ukrán háború, szankciók, energiaválság –, addig a 2023-tól és főként tavaly az év második felétől tapasztalható drágulás ellentétes volt a valós piaci folyamatokkal, vagyis az üzletek árpolitikájára vezethető vissza.

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón elmondta, egyelőre még nem döntöttek az élelmiszer-árrésstop meghosszabbításáról. A jelek alapján ugyanakkor reális, hogy a május 31-ei dátumot a kormány kitolja.

Nem csak az élelmiszer és nem élelmiszer-jellegű napi fogyasztási cikkeket érint a kormány árrésstop-politikája. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter jelenleg is tárgyal a biztosítási piac szereplőivel az önkéntes díjstopról, korábban pedig a telekommunikációs szektorral állapodott meg arról, hogy a szolgáltatók eltekintenek az idei inflációs díjkorrekcióktól.

A legfrissebb, áprilisi inflációs adatokat pénteken teszi közzé a KSH, az adat fontos lesz, mivel már a március végén bevezetett árkorlátozásokat is tartalmazza majd.

Összességében 2022-höz képest 50-80 százalékkal drágább a legtöbb fogyasztási cikk és szolgáltatás. Ehhez ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy 2023 eleje óta folyamatosan csökken a legtöbb élelmiszer és más árucikk ára, több alapvető élelmiszernél ez az áresés meghaladja a 30-40 százalékot is. Jelenleg nem mutatkoznak olyan piaci körülmények, amelyek komolyabb 5-10 százalékot meghaladó áremelkedést indokolnának, kivétel ez alól a kávé és a kakaó világpiaci árrobbanása.

A következő években ugyanakkor Brüsszel vitatott energiapolitikája okozhat újabb energiaválságot Európában, a Mandiner korábbi összefoglalójából kiderül, miért.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

A fizetések tovább emelkednek

Az inflációs időszak áremelkedéseit alapvetően nem az állami beavatkozások, hanem a piaci verseny, a tudatos vásárlás, de legfőképp a jövedelmek emelkedése tudja ellensúlyozni. Az árrésstop ennek ellenére indokolt, mivel a nagy, külföldi tulajdonban lévő üzletláncok esetén időről időre felmerül a közös árképzéssel kapcsolatos gyanú, vagyis a tiszta piaci verseny megkérdőjelezhető. A tudatos vásárlást segíti az online árfigyelő rendszer, amely folyamatosan bővül, ezzel a fogyasztók összevethetik immár a legtöbb napi szükségletű termék árát a különböző üzletekben. 

A bérek emelkedése is jelentős, tavaly átlagosan közel 10 százalékkal emelkedett a keresetek vásárlóereje. A bérek emelkedése idén is folytatódik, ezt részben a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, a munkaerőhiány és az alkalmazottak erősebb alkupozíciója is segíti. A fizetések emelkedésével együtt az árak korlátozása az alacsonyabb és a közepes jövedelmű háztartásokban is segíti az életszínvonal javulását. Az állami támogatások kiszélesítése, főképp a családi adókedvezmény emelése és az szja-mentesség kiterjesztése pedig minden jövedelmi kategóriában érdemi életszínvonal-emelkedést és vásárlóerő-növekedést eredményez.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Róka László

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2025. május 08. 20:16
Sebaj, ha majd hozzák MP-t akkor ezt is el lehet törölni és el lehet magyarázni az embereknek, hogy milyen fontos, hogy a piaci árat fizessék mindenért, akkor is ha ez sokkal magasabb, mint máshol. Aztán amikor majd ÁFA-t csökkent és ugyanilyen magas marad, akkor azt mondja, hogy csökkent. A hívei pedig elhiszik ezt is.
véna
2025. május 08. 18:23
így a nagy élelmiszert árusító üzletek a piaci verseny miatt kénytelenek lesznek ezek árát hozzáigazítani a drogériai árakhoz, igen, erről híresek
mars-lakó
2025. május 08. 18:14
A drágériák mostantól olcsériák lesznek...
Biomechanikaxx
2025. május 08. 17:31
25-35% árrés, jó vicc!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!